Маџари – Борец 2:1, ОФЛ, три екипи на врвот по петтото коло

Во Трета лига југ слаби резултати на велешките екипи

Борец е поразен на гостувањето,  од екипата на Маџари солидарност во  десетото коло на Втората лгиа со 2:1. Ова беше заостанат натпревар, од минатата сабота. Борец израмни на 1:1 а домаќините поведоа во 45-та минута, на крајот од прво полувреме а победија со гол постигнат во 73-та минута. По овој  пораз Борец е 11-ти со 12 бодови.

Големо Коњари – Превалец 1:1, Младост Удово – Илинден Башино село 1:0, Бабуна слободна. По девето коло Бабуна петта Превалец седми   со 13 бода, Илинден Башино село  10-ти со 12 бода.

На првот Форца нова, Матролци и Гемиџии, сефте победа за Башкими. Следното коло дерби Гемиџии – Мартолци.